بلندر برای طراحان معماری

آیا نرم‌افزار بلندر برای آرشیتکت‌ها و طراحان سه‌بعدی معماری به درد می خورد یا خیر؟

در این مقاله کوتاه، به صورت اجمالی به بررسی قابلیت های نرم افزار بلندر برای معماران و طراحان سه بعدی معماری خواهیم پرداخت.

آیا نرم‌افزار بلندر برای آرشیتکت‌ها و طراحان سه‌بعدی معماری(بنا و داخلی)، به درد می خورد یا خیر؟
پاسخ این است که: بله، و با امکاناتی پیشرفته و کارآمد.

اکثر دوستانی که در زمینه طراحی سه‌بعدی معماری در دنیای سی‌جی فعالیت می‌کنند، به عنوان نرم‌افزار اصلی، به سراغ نرم‌افزار تری‌دی‌مکس رفته و می‌روند. شکی نیست که این نرم‌افزار در کارهای معماری سابقه و توانمدی بالایی دارد. رندر انجین وی‌ری، که این روزها تحول اساسی کرده نیز، ابزار مفیدی برای طراحان معماری، در خلق تصاویر واقعی، از پیش‌سازی سه‌بعدی بناها و فضاهای داخلی است. همچنین مکس ابزارهای دقیقی برای مدل‌سازی دارد و سازگاری کاملی با نرم‌افزار اصلی طراحان معماری؛ اتوکد.

اما آیا نرم‌افزار مکس تنها گزینه ماست؟
جواب منفی است.

نرم‌افزار رایگان بلندر، با امکانات فراوانی که در اختیار کاربران قرار می‌دهد، جایگزین شگفت انگیز و پیشرویی برای نرم افزارهای موزد استفاده طراحان معماری محسوب می‌شود.

نرم‌افزار بلندر ابزارها و امکانات گسترده‌ای برای مدلینگ معماری در اختیار کاربران قرار‌می‌دهد، که به همان دقت نرم‌افزار مکس است، اما به دلیل استفاده از شرت‌کی‌های رایج این نرم‌افزار، سرعت کاربر در مدلینگ بسیار بالاست.
ابزاری به نام نقطه‌نمای سه بعدی(۳d Cursor) این امکان را فراهم می‌کند تا بتوانید از ویوپرت و سطوح، ورتکس‌ها و لاین‌های آبجکت‌ها، به صورت گسترده و سریع برای افزودن آبجکت‌های جدید استفاده کنید.
همچنین امکانات قدرتمند تنظیمات چسبندگی(Snapping)، امکان ویرایش تناسبی(Proportional editing) و مدیفایرهای این نرم‌افزار، تمام نیازهای شما را در پیاده‌سازی مدل معماری مورد نظرتان برطرف خواهد کرد.


در مبحث رندرینگ، علاوه بر امکان استفاده از موتور رندر وی‌ری در بلندر، این نرم افزار به صورت اختصاصی یکی از قدرتمندترین موتور رندرهای دنیای گرافیک کامپیوتری، با نام سایکلز را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. سیستم متریال سازی در سایکلز نود بیس است، که با استفاده از امکانات آن، پیچیده ترین متریال‌ها را خواهید ساخت. سایکلز در استفاده از منابع cpu و gpu، چه به صورت مستقل و چه به صورت ترکیبی(Hybrid) کارایی شگفت انگیزی دارد.


همچنین شما با استفاده از انجین نود بیس ای‌وی(EEVEE)، که در نسخه ۲.۸ این نرم افزار اضافه شده، و شباهت‌های زیادی به یک موتور بازی‌سازی(و چیزی فراتر از آن) دارد، امکان تهیه رندرهای بسیار سریع و حتی ارائه به صورت تور مجازی، از صحنه دلخواهتان را خواهید داشت.


در انتها برای انجام امور پست پروداکشنی و کامپوزیت، نیاز به نرم افزارهای دیگری مانند فوتوشاپ یا افتر افکت نخواهید داشت، و با ابزارهای کامل کامپوزیت، که در خود نرم‌افزار وجود دارد، شما قادر به تهیه تصاویر نهایی خود با بالاترین کیفیت هستید.

علاوه بر آنچه گفته شد، افزونه‌های(Add-ons) فراوان نرم‌افزار بلندر، امکانات بی‌پایان، شگفت و خلاقانه‌ای را در اختیار شما به عنوان یک طراح معماری قرار‌می‌دهد، که از جمله آنها Archipack؛ یک افزونه کامل برای افزودن تمام مدل‌های معماری در سایز دقیق و با متریال آماده، Tiny Cad meshtools؛ یک اتوکد کوچک در داخل بلندر، که هردو در خود نرم‌افزار موجود است، و افزونه‌های رایگان قابل نصب مانند Offset Edges، BlenderGIS، NP Station و… می‌باشد.
جالب اینکه افزونه رایگانی به نام BMax نیز در اختیار کاربران نرم‌افزار مکس قرار دارد، که ظاهر نرم‌افزار بلندر را تا حدود زیادی شبیه به مکس کرده و شورت‌کی‌های مورد استفاده در مکس را در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد.

مطالب این صفحه چقدر برای شما سودمند بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱۳ رای

اشتراک گذاری این مطلب

اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در email
Email
اشتراک گذاری در print
Print

جی کیوبی را دنبال کنید

دیگر مطالب

محتوای سایت جی کیوبی بر اساس مجوزهای ثبت شده زیر در دسترس شما است

این مجوز به شما این امکان را می‌دهد که محتوای سایت را حتی از نظر تجاری، توزیع، ریمیکس، تطبیق و توسعه دهید، البته تا زمانی که اعتبار اصلی را به جی کیوبی بدهید.

این مجوز به شما این امکان را می دهد که حتی برای مقاصد تجاری محتوای سایت را بازسازی کنید، تطبیق دهید، و بر اساس آنها محصول دیگری بسازید،البته تا زمانی که اعتبار اصلی را به جی کیوبی بدهید و محتوای جدید خود را تحت شرایط همین مجوز منتشر کنید. 

این مجوز به شما این امکان را می دهد که از محتوای سایت برای هر هدفی، از جمله تجاری استفاده کنید. با این حال، نمی توانید آن را با دیگران به صورت اقتباس شده به اشتراک بگذارید و باید اعتبار اصلی را به جی کیوبی بدهید.

این مجوز به شما اجازه می‌دهد که محتوای سایت را به‌صورت غیرتجاری ریمیکس کنید، تطبیق دهید و بر اساس آن محصول دیگری بسازید. آثار جدید شما باید جی کیوبی را تأیید کند و غیرتجاری باشد. شما مجبور نیستند آثار مشتق خود را با همان شرایط مجوز اولیه نشر دهید.

این مجوز به شما اجازه می‌دهد تا زمانی که اعتبار اصلی را به جی کیوبی می دهید و محصول جدید خود را تحت همین مجوز انتشار دهید و محتوای سایت را به‌صورت غیرتجاری بازسازی، انطباق و توسعه دهید.

این مجوز فقط به شما اجازه می‌دهد تا محتوای سایت را دانلود کرده و با دیگران به اشتراک بگذارید، تا زمانی که اعتبار اصلی را به جی کیوبی بدهید، اما نمی‌توانند به هیچ وجه آنها را تغییر دهید یا از آنها به صورت تجاری استفاده کنید.

محتوای مورد نظر به طور کامل در مالکیت عمومی قرار دارد. نیاز به ذکر منبع نمی باشد، «هیچ حقوقی محفوظ نیست» و استفاده محتوا برای هر هدفی آزاد است.